Інформація та повідомлення. Інформаційні процеси
Урок 1
Автор Безродня
Ельвіра Євгеніївна,
вчитель інформатики
Тема: Поняття інформації. Повідомлення. Способи подання повідомлень.
Мета уроку: познайомити учнів з підручником і робочим зошитом, дати уявлення про предмет вивчення, познайомити учнів з технікою безпеки, формувати комунікативну компетентність, розвивати пам'ять, уяву, логічне мислення, виховувати інформаційну культуру учнів, інтерес до предмету, відповідальність за власну діяльність і поведінку.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: мультимедійна дошка, комп'ютери, комп’ютерна презентація, зошит, підручник Ривкінда Й.Я..
Хід уроку
I. Орг. момент. Вітання, перевірка присутніх.
Нумо, діти, підведіться! Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,Починаємо урок!
II. Актуалізація знань.
Бліц – опитування ( з метою розвитку мовлення, вміння висловлювати свої думки, формування комунікативної компетентності)
1. В якому кабінеті ви знаходитесь?
2. Що означає «інформатика»?
3. Як ви розумієте поняття «інформація»?
4. Чи знаєте ви правила? Які?
- Ми не будемо редагувати відповіді ,а чи правильні вони, ми з’ясуємо це на уроці.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Ви починаєте вивчати новий предмет,на уроках якого будете вивчати комп’ютер, навчатися працювати з ним. Ми будемо мандрувати разом чудовою країною… Інформатика. Інформатика - це широка галузь новітніх технологій, пов'язаних з інформаційною діяльністю людини. Інформатика як наука досить молода: вона сформувалася у другій половині XX століття, але вже стала необхідною складовою освіти сучасної людини. Англійський варіант назви інформатики звучить як Computer Science - комп'ютерна наука. Найвидатнішим досягненням у цій галузі було створення персональних комп'ютерів, які швидко стали невід'ємною частиною повсякденного життя. Завдяки комп'ютерам ви відкриваєте для себе не лише нові ігри та розваги, а й вікно у неосяжний світ Інтернету, у світ створення комп'ютерних зображень, текстів, різноманітних математичних обчислень.
- Сьогодні ми починаємо вивчати тему Інформація та повідомлення. Інформаційні процеси ", яка розрахована на 4 години, тобто 4 уроки.
ІУ. Вивчення нового матеріалу
1.Розповідь вчителя з демонстрацією (дод.1)
- Щодня ви довідуєтеся про щось, чого не знали раніше, - отримуєте нову інформацію.
Інформація – це знання, які ви отримуєте в школі, це відомості, які ви черпаєте з книг, телепередач, це новини, які ви чуєте з радіо або від людей, з якими спілкуєтеся.
Термін "інформація" походить від латинського «informatio», що означає пояснення, виклад, тлумачення. Поняття "інформація" багатозначне, належить до первісних понять інформатики. Строгого означення йому не дають, але характеризують його, перераховуючи властивості інформації.
Інформатика — це наука, яка вивчає структуру і властивості інформації, а також закономірності та методи подання, пошуку, зберігання, обробки та передачі інформації за допомогою комп'ютерних систем.
- А як ми отримуємо інформацію? (відповіді учнів)
- Первинну інформацію про навколишній світ – про температуру, колір, запах, смакові якості, фізичні властивості предметів – люди й інші живі істоти отримують через органи зору, слуху, смаку, дотику, нюху, через вестибулярний апарат і нервову систему.
- Навчатись ми будемо за підручником «Інформатика. 5 клас», автори Ривкінд Й.Я., Лисенко Т.І., Чернікова Л.А., Шакотько В.В.
1.Робота з підручником. (ознайомлення з підручником).
2.Продовження розповіді
- Інформація передається за допомогою повідомлень. Повідомлення можуть передаватись від людини до людини, від людини до пристрою та навпаки, а також між пристроями.
Між людьми повідомлення звичайно передаються в усній чи письмовій формі, а між пристроями — за допомогою сигналів.
За формою подання можна виділити наступні види інформації:
1) текстова — інформація, яка міститься в усій друкованій літературі або відображається технічними пристроями у вигляді текстів;
2) графічна — картини, малюнки, графіки, діаграм, схеми, тощо;
3) звукова інформація — усне мовлення, музичні композиції, мелодії, шумові ефекти;
4) числова — набори числових даних;
5) керуюча — вказівки, команди, накази, які передаються певним виконавцям. Виконавцями команд можуть бути живі істоти та технічні пристрої такі, як роботи, станки з числовим програмним керуванням, комп'ютери;
6) комбінована або мультимедійна — інформація, що утворюється як комбінація об'єктів попередніх видів.
- Світ навколо нас повний усіляких образів, звуків, смаків, і всю цю інформацію доносять до свідомості людини його органи почуттів: зір, слух, нюх, смак і дотик. З їхньою допомогою людина формує своє перше уявлення про будь-який предмет, живу істоту, твори мистецтва, явища тощо.
- Очами люди сприймають зорову інформацію;
- Органи слуху доставляють інформацію у вигляді звуків;
- Органи нюху дозволяють відчувати запахи;
- Органи смаку несуть інформацію про смак їжі;
- Органи дотику - з їхньою допомогою можна визначити теплий чи холодний, пухнастий чи твердий.
У. Фізкультхвилинка. Вправи для очей
УІ. Узагальнення та систематизація знань.
- Комп'ютер — це пристрій, що вимагає до себе дбайливого ставлення. Окрім того, він працює з використанням електроструму, тому під час роботи з ним слід дотримуватися певних правил.
1. Правила поведінки та Техніки Безпеки у комп’ютерному класі. Робота з мультимедійною дошкою. Учні по черзі озвучують правила, вчитель пояснює їх (відбувається діалог учитель-учень).
2. Практичне завдання
1. Увімкніть комп’ютер.
2. Ознайомтесь, які значки ви бачите на екрані монітора.
3. Наведіть курсор на Пуск, ознайомтесь із списком меню.
4. Подвійним натисканням лівої кнопки миші відкрийте Мій комп’ютер, ознайомтесь, закрийте вікно.
5. Показати результати вчителю, закрити всі вікна.
УІІ. Підсумок уроку.
Отже, сьогодні ми з вами довідалися, що таке інформатика, інформація. Як інформація подається, які форми її подання існують.
Рефлексія. Гра «Вірю – не вірю». Учитель висловлюється: «Інформатика – це…», «Інформація передається…», «Повідомлення бувають…», «В класі можна…». Учні або погоджуються або ні.
УІІІ. Д/З: Підр. стор. 5-9 - читати
вивчити «Найважливіше в цьому пункті»
виконати завдання
4-12, сто
Додаток 1 - презентацiя до уроку
Урок 2
Автор Безродня
Ельвіра Євгеніївна,
вчитель інформатики
Тема: Інформаційні процеси: зберігання, опрацювання, передавання та пошук повідомлень.
Мета уроку: ознайомити з основними інформаційними процесами, формувати поняття про інформаційні процеси, формувати полікультурну компетентність(толерантне відношення до оточуючих), розвивати логічне мислення, пам’ять, творчу уяву, виховувати толерантне ставлення до оточуючих, мовленнєву культуру.
Тип уроку: комбінований (урок засвоєння нових знань, формування умінь та навичок).
Обладнання та устаткування: комп’ютери, мультимедійна дошка, підручник Ривкінда Й.Я., зошити, паперова квітка, картки із практичним завданням.
Хід уроку
I. Орг. момент. Вітання, перевірка присутніх. (формування комунікативної та полікультурної компетентності учнів (толерантне відношення до однокласників) ).
Вправа «Самоналаштування»
Покладіть руки на парту, закрийте очі та промовляйте :
- Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.
- Я особистість творча.
- Я бажаю всім однокласникам успіхів на сьогоднішньому уроці.
II. Актуалізація знань.
Гра «Ромашка» (на дошці квітка-ромашка, діти по черзі відривають одну пелюстку квітки, читають питання, дають відповідь)
- Що таке інформація? (відомості про навколишній світі)
- Про що може бути первинна інформація? (Первинна інформація про температуру, колір, запах, смакові якості, фізичні властивості предметів).
- Як люди отримують інформацію? (через органи зору, слуху, смаку, дотику, нюху, через вестибулярний апарат і нервову систему)
- Які види інформації за формою подання ви знаєте? (числова, текстова, графічна, звукова, відеоінформація)
- Наведіть приклади різної за формою подання інформації. (приклади в математиці, текст у журналі, картина в музеї, музична передача на радіо та телебаченні).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вправа «Діємо» (з метою розвитку мовлення)
- Давайте спробуємо розподілити дії: що відноситься до дій з інформацією, а що - до дій із речами?
ü Читання газети, завчання правила, рішення завдань, фотографування… - це дії з інформацією.
ü Готування обіду, прибирання квартири, прання білизни… - це дії із продуктами, з речами.
- Отже, розберемо кожну дію, яку можна робити з інформацією.
- Запишіть тему уроку… .
ІУ. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь учителя (з елементами демонстрації) (дод.2).
- Навколишній світ - світ інформації. Інформацію нам несуть інші люди, усілякі предмети та явища. Коли ви слухаєте пояснення вчителя, читаєте книгу, вивчаєте схему метро, дивитеся кінофільм, відвідуєте музеї й виставки, ви отримуєте інформацію й надалі щось із нею робите.
Таким чином, вся діяльність людини пов'язана з різними діями з інформацією і допомагають їй в цьому різноманітні технічні пристрої.
Так що ж містить у собі поняття «Дії з інформацією»?
Одна з найважливіших властивостей інформації – це її здатність вступати в інформаційні процеси. Інформаційні процеси — це процеси пошуку та накопичення, опрацювання та використання, представлення, зберігання та захисту інформації. (дод.3)
2. Робота з підручником (в парах)
Вправа «Знайди мене». (спрямована на розвиток мислення, пам'яті й уваги)
На дошці пишеться основне слово теми. Учні з підручника повинні вибрати ті, які підходять до напису на дошці.
Наприклад, повідомлення – зберігаються …., передаються…, опрацьовуються…, шукаються…
У. Фізкультхвилинка. Вправи для очей.
УІ. Узагальнення та систематизація знань
1.Гра «Перевертні» (із переплутаних слів скласти правильно правила з ТБ).
ü слід роботу починати, Щоб інструкцію читати!!!
(Щоб роботу починати, слід інструкцію читати!!!)
ü дозвіл Сам комп'ютер чекай!!! вчителя не вмикай -
(Сам комп'ютер не вмикай - дозвіл вчителя чекай!!!)
ü не уроку Під уважно ходи сиди слухай час і
(Під час уроку не ходи: уважно слухай і сиди)
2. Практичне завдання (на картках)
1.На робочому столі відкриваємо папку подвійним щигликом з назвою Практична робота.
2.У цій папці відкриваємо текстовий документ Практика.doc.
3.У документі, що відкрився, ви бачите таблицю. Але на жаль, вона не до кінця заповнена.
4.Допоможіть заповнити таблицю.
Види інформації | Почуття | Орган |
Зорова |
|
|
Звукова |
|
|
Смакова |
|
|
Нюхова |
|
|
Тактильна |
|
|
УІІ. Підсумок уроку.
Рефлексія. Надати відповіді на запитання:
1. На столах лежать книги: словник, довідник, кулінарна книжка. Яку інформацію ми можемо отримати з них?
2.Опишіть, які дії з інформацією будуть виконані учнем, якщо він:
А) учить правило;
Б) вирішує у дошки завдання.
УІІІ. Домашнє завдання: Підр. стор. 11-14- читати
вивчити «Найважливіше в цьому пункті»
виконати завдання
5-9, стор.16
Додаток 2 - Презентацiя до уроку