Сайт вчителів інформатики м. Шахтарська

 





Основи роботи з комп`ютером

Урок 1

Автор Ткаченко

Юлія Вікторівна,

вчитель інформатики

 

Тема: Складові комп’ютера

Мета уроку: формувати поняття «системний блок », « монітор », « маніпулятор (миша) », «клавіатура »,   «індікатор », ознайомити  з типовими складовими персонального комп’ютера, надати основні поняття пристроїв введення та виведення даних, пристрої збереження даних,процесор, системний блок, розглянути складові пристрої комп’ютера для опрацювання  та збереження даних, виховувати інформаційну культуру учнів, інтерес до предмету, відповідальність за власну діяльність і поведінку.  

Тип уроку: засвоєння нових знань.

 

Обладнання та устаткування:  мультимедійна дошка, комп'ютери, комп’ютерна презентація,  підручник  Й.Я.Ривкінд,  зошит, картки з допоміжним матеріалом, графічні символи (смайлики).

 

Хід роботи

 

 I. Орг. момент Вітання, перевірка присутніх. Оголошення теми й мети уроку. Надання графічних символів (смайлики) для оцінювання .

II. Актуалізація знань.

«Чи відомо тобі?» - опитування ( з метою розвитку мови, вміння висловлювати свої думки)

1.  Які ви знаєте типи комп’ютерів?

2.  Які інформаційні процеси ви знаєте?

3.  Чи чули ви про такі пристрої,як: миша, клавіатура, монітор, принтер?

4.  Поясніть, для чого призначений кожний з них?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

-    Ви вже знаєте, що в наш час комп’ютери бувають різні. Але коли вживають слово «комп’ютер», то в більшості випадків мова йде про персональний комп’ютер. Персональний комп’ютер, як і більшість інших комп’ютерів складається з пристроїв, які забезпечують здійснення інформаційних процесів. І ми з вами будемо уявно подорожувати по крамницям і повинні ознайомитися і зібрати всі складові комп’ютера.

ІУ. Вивчення нового матеріалу

Міні-лекція з демонстрацією(дод.1)

-    Дані передаються до комп’ютера через пристрої введення(клавіатура, маніпулятор «миша»),опрацьовуються(процесор), за потреби зберігаються пристроями збереження та передаються користувачу в зручному для нього вигляді пристроями виведення(монітор, принтер, звукові колонки). Пристрій опрацювання даних розміщується в системному блоці.

-  А як ви уявляєте собі персональний комп’ютер? (слайд 1)

Пристрої введення даних (слайд 2). Робота з підручником(стор.28, мал. 2.2). Клавіатура призначена для введення літер, цифр, розділових знаків, інших символів, а також команд на викладання певних дій.                                            

Миша – це невеликий пристрій, що вміщається в долоні, з двома або більшою кількістю кнопок. Основними є ліва (стор.29, мал..2.3,3) і права кнопка (мал.2.3,1). Більшість моделей миші має спеціальне коліщатко (мал..2.3,2) для прокручування зображення на екрані.

Пристрої збереження даних (слайд 3).  Зверніть увагу на (мал. 2.4,2.5) Для збереження даних в комп’ютерах використовують різноманітні пристрої. Як ви записуєте розв’язання задачі в зошит або домашнє завдання в щоденнику, так і пристрої збереження записують дані на відповідні носії даних. В учні носієм даних є зошит або щоденник, а в комп’ютера – магнітні та оптичні диски, флеш-пам'ять тощо.

Процесор, системний блок (слайд 4). Пристроєм , що здійснює опрацювання даних в комп’ютері  є процесор. Процесор розміщується всередині системного блока.  

Пристрої виведення даних (слайд 5).  Основними пристроями виведення даних у комп’ютері є монітор, принтер і звукові колонки.

Учитель: Для чого використовують монітор? (відповіді учнів)                                

Монітор – відображує дані на екрані.

Учитель: За допомогою якого пристрою ми можемо роздрукувати документ?

Принтер – це пристрій для друку даних на папері.

Учитель: Чи можемо ми працювати за комп’ютером і слухати музику?

Звукові колонки – використовують для виведення звукових даних.

Учитель: Правильно.

 

Робота в парах з таблицею    

Учні заповнюють таблицю  

Пристрої введення даних

- клавіатура

- миша

Пристрої збереження даних

-         Магнітні оптичні диски

-         Флеш-пам'ять

-         Накопичувачі та жорсткі магнітні диски

-         Вінчестер

Де розміщується процесор?

У системному блоці

Які пристрої виведення даних тобі відомі?

- монітор

- принтер

- звукові колонки

Перевіряють один одного

 

У. Фізхвилинка. Вправи для очей

УІ.  Узагальнення та систематизація знань

« Мікрофон ». Учень задає питання « Які пристрої має комп’ютер? - …»  « Які пристрої збереження даних вам відомі?» « Які операції можна робити за допомогою миши?»    Учні відповідають

Практичне завдання стор.33-34 підручник

Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки і санітарно-гігієнічних норм.

 Робота з тренажером миші Poli-M   

1.      Перед початком виконання вправ покладіть руку на мишу так, як показано на мал..2.15.

2.Операція «Навести вказівник на об'єкт ».

3.Операція «Клацнути ліву кнопку миші»або «Вибрати об’єкт».

4.Операція «Клацнути праву кнопку миші».

УІІ. Підсумок уроку.

Отже, сьогодні ми з вами довідалися, з чого складається комп’ютер. А  тепер уявіть, що ви потрапили у магазин , вам потрібно придбати комп’ютер, що ви будете купувати?

- Які складові комп’ютера вам потрібно?

- Які пристрої для введення даних ви купите?

- За допомогою яких пристроїв виведення даних ви зможете вивести інформацію на екран, папір?  

Оголошення оцінок: учні смайликами оцінюють роботу своїх товаришів за активність, за пояснення, за підготовку домашнього завдання.

УІІІ. Д/З:

підручник

стор.  27-35– проаналізувати

стор.3 – завд.3,4.

 

Додаток 1 - презентація до уроку 1

 

Урок 2

Автор Ткаченко

Юлія Вікторівна,

вчитель інформатики

Тема:  Види сучасних персональних комп’ютерів

Мета уроку: формувати поняття «мобільний», «портативний », «стаціонарний», «офіс»,   «джойстик», «ноутбук», «нетбук», «тачпад», «комунікатор», ознайомити  з  видами сучасних  персональних комп’ютерів, навчити використовуючи мишу: перетягувати об’єкти, виділяти область екрана, подвійне клацання лівої кнопки миші, розглянути  види сучасних персональних комп’ютерів, їх застосування у повсякденному житті, виховувати інформаційну культуру учнів, інтерес до предмету, відповідальність за власну діяльність і поведінку. 

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання та устаткування:  мультимедійна дошка, комп'ютери, комп’ютерна презентація,  підручник  Й.Я.Ривкінд,  зошит, картки з допоміжним матеріалом.

 

Хід уроку

 

 I. Орг. момент.  Вітання, перевірка присутніх. Оголошення теми й мети уроку.  

       Пролунав дзвінок, починається урок.

       Працюватимемо  старанно,

       Щоб  почути у кінці, що в 5 класі нашім

       Діти – просто молодці!

 

II. Актуалізація знань. Перевірка д/з. (планета «Художників» - виставка малюнків виконаних вдома)

« Бліц – опитування» ( з метою розвитку мови, вміння висловлювати свої думки)

1.  Які  складові комп’ютера ви знаєте?

2.  Які  пристрої має ваш домашній комп’ютер?

3.  Які  види персональних комп’ютерів вам відомі?

4.  Чому   комп’ютер називають персональним?

5.  Які види комп’ютерів ви знаєте?

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

-     Сьогодні ми будемо подорожувати країною Інформатики, там нам зустрінуться такі планети: «Новини», «Довідкове бюро», «Планета художників», «Практикум». Ми отримаємо до свого багажу знань, ще нових, цікавих знань і   повідомлень.

ІУ. Вивчення нового матеріалу

 Розповідь з демонстрацією планета «Новинки».

-     Люди, які постійно  подорожують, вимушені працювати в автомобілях, у літаках, у поїздах, на вокзалах, і тому вони використовують портативні, або мобільні, персональні комп’ютери. У магазинах, в установах, школах ви частіше побачите стаціонарний персональний комп’ютер. А для людини, яка хоче поєднати можливості мобільного телефону і персонального комп’ютера, дуже зручним буде комунікатор (смартфон).

- Стаціонарні персональні комп’ютери(дод.2). Розрізняють три види комп’ютерів:

  •  Офісні персональні комп’ютери (слайд1 )
  •  Домашні персональні комп’ютери (слайд2 )
  •  Ігрові персональні комп’ютер (слайд3 )

-         Портативні комп’ютери за розмірами і призначенням їх поділяють на :

  •  Ноутбуки (слайд4 )
  •  Нетбуки  
  •  Планшетні комп’ютери (слайд5 )
  • Комунікатири (смартфони) (слайд6 )

-         Сьогодні нам зустрічалося багато нових слів , тому я пропоную зупинитися на планеті «Довідкове бюро». (робота з підручником)         Відкрийте підручники на стор.35, в прямокутниках зеленого кольору ланцюжком читаємо слова : портативний, мобільний, стаціонарний, офіс, джойстик, ноутбук, нетбук, тачпед, комунікатор.

 

У. Фізхвилинка. Вправи для очей

УІ.  Узагальнення та систематизація знань

 «Так чи ні»

- Персональні комп’ютери ділять на два види?

- Портативні комп’ютери: ноутбук, нетбук, планшет, смартфон?

- Для яких цілей використовують портативні комп’ютери?

Практичне завдання стор. 39-40 підручник

Увага! Пригадаємо , що під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки і санітарно-гігієнічних норм.

 Робота з тренажером миші Poli-M  

1. Перед початком виконання вправ покладіть руку на мишу так, як показано на мал..2.15.

2. Операція « Перетягнути об’єкт  ».

3. Операція «Виділити прямокутну область екрана ».

4. Операція «Подвійне клацання лівої кнопки миші ».

УІІ. Підсумок уроку.

Отже, сьогодні ми подорожували по країні Інформатика, про що нове ви дізналися?

-   На уроці Я :

-   Дізнався …

-   Навчився …

-   Зрозумів …

 

Оголошення оцінок: учні  оцінюють роботу своїх товаришів за активність, за пояснення, за підготовку домашнього завдання.

УІІІ. Д/З: підручник

стор. 35– 41 прочитати, відповідати на питання,

стор.41 – завд.6,7,8

 

Додаток 2 - презентація до уроку 2